headerdesktop cartecadouna5noi25

MAI SUNT 00:00:00:00

MAI SUNT

X

headermobile cartecadouna5noi25

MAI SUNT 00:00:00:00

MAI SUNT

X

Elif Shafak

Elif Shafak, una dintre cele mai importante voci ale literaturii contemporane, este o autoare britanico-turcă născută în 1971 la Strasbourg. Scrie atât în engleză, cât și în turcă, iar opera sa explorează teme precum identitatea, exilul, libertatea, feminitatea și ciocnirea dintre tradiție și modernitate.

A debutat în 1997 cu romanul „Pinhan”, dar a fost propulsată pe scena internațională cu „Bastarda Istanbulului” (2006), o carte controversată ce abordează tabuuri legate de istoria Turciei. Romanul „Cele patruzeci de legi ale iubirii” (2009), inspirat de viața poetului sufit Rumi, a devenit un fenomen global, aducându-i milioane de cititori; volumul a fost inclus de BBC în topul „100 de romane care au modelat lumea noastră”.

Până în prezent, Elif Shafak a publicat 20 de cărți, dintre care 13 de ficțiune, traduse în peste 55 de limbi. Stilul său poetic și angajamentul civic au transformat-o într-o figură marcantă în dezbaterile despre democrație, drepturile femeilor și libertatea de expresie.

A fost nominalizată la prestigiosul Booker Prize pentru romanul „10 minute și 38 de secunde în lumea asta stranie”. Cel mai recent roman al său tradus în limba română, „Insula copacilor dispăruți”, a fost nominalizat la Costa Award, RSL Ondaatje Prize și Women’s Prize for Fiction, fiind de asemenea selectat pentru clubul de lectură al lui Reese Witherspoon.

„There Are Rivers in the Sky”, publicat în 2024 în Marea Britanie și SUA, este cel mai recent roman al autoarei. Povestea se desfășoară pe trei planuri istorice: în Babilonul antic, în Londra victoriană și în prezent, între Turcia și Londra. Așteptăm cu nerăbdare traducerea în limba română a acestui volum, pe care sperăm să îl găsim cât mai curând la raftul Polirom.
Citeste mai mult

1 - 13 din 13 de titluri

Carti de beletristica, cu preturi promotionale

Ai de ales din mii de volume de literatura artistica, de la beletristica locala si pana la toate volumele pe care piata romaneasca le propune an de an, de la tot ce este reprezentativ in acest colt de Europa si nu numai. Oferta de carte nu se limiteaza la ceea ce aduce Europa, ci aici poti gasi autori cu milioane de cititori, autori apartinand unor arii lingvistice care acopera parti importante ale mapamondului: autori de limba engleza si engleza americana, autori francofoni sau de limba germana, reprezentanti ai lumii musulmane, ai literelor continentului asiatic. Toate acestea alcatuiesc puncte care comunica intre ele si care fac lumea in care traim mai mica, mai libera, mai respirabila. Expusi atator feluri de a simti posibilitatile de expresie, atator feluri de a marturisi si de a cauta frumusetea, plinatatea, fericirea, sensul, cititorii isi iau un pasaport de cetatean al lumii.

Te-ar mai putea interesa

Istoricul tau de navigare

Acum se comanda

Noi suntem despre carti, si la fel este si

Newsletter-ul nostru.

Aboneaza-te la vestile literare si primesti un cupon de -10% pentru viitoarea ta comanda!

*Reducerea aplicata prin cupon nu se cumuleaza, ci se aplica reducerea cea mai mare.

Ma abonez image one
Ma abonez image one
Accessibility Logo